преред проводами замовляли колишні вінничани зі США, Ізраїлю, Німеччини.
Перед провідною неділею всі йдуть на цвинтар впорядкувати могили рідних, а як бути тим, хто з різних причин виїхав за кордон?
Замовити прибирання могили по ..... інтернету. Таку послугу надає одне з вінницьких ритуальних бюро. Могилу впорядкують і навіть посадять квіти замовленого кольору та сорту. Про зроблену роботу відзвітують MMS. "Оце була свіжа могила і щоб не дуло болота, якщо раптом на проводи піде дощ, підсипали щебінь. Поставили каркас на могилу, хрест, лавочку, столик й огорожу. Все в одному стилі і кольорі - розповідає приватний підприємець Михайло Паньків. - У нас є два художники дезайнери, які розробляють проекти для замовників. Це, наприклад, замовляли кияни".
Якщо просто прибрати від сміття могилу й помити пам'ятник, така послуга може обійтись приблизно в 400 гривень. Переважна кількість замовлень на впорядкування могил перед провідною неділею надходить з Штатів, Ізраїлю та Німеччини. Люди виїхали на ПМЖ, а у Вінниці залишились могили рідних. " Специфіка однакова, що єврейська могила, що українська чи російська. головне, щоб було охайно й так, як бажав замовник. Наша реклама - якість нашої роботи. Тому й колектив підбирали виключно з віруючих людей. Це не проста справа, треба співчувати людям, щоб зрозуміти їх, треба себе ставити на їхнє місце", - продовжує Михайло Іванович і не приховує, що довго сумнівався, а чи не осудять його за те, що поставив на бізнес таку справу. Радився з духовником, а священик сказав, що поховання з гідністю і шаною представлених - справа богоугодна й навіть благословив їх на початок. Михайло паньків у колишньому вчитель фізкультури та військової підготовки. Спробував себе в автомобільному бізнесі і, їздячи по закордонах, приглядався до того, як поховання людей поставлено там. " Ми вже поховали людей у Римі, в Німеччині, в Туреччині,в Марокко, а про Росію ї Білорусь ї годі говорити. Люди з різних обставин помирають у нас і їх тіла треба доставити додому. От це ми й робимо разом з оформленням документів судмедекпертів, санстанції, проходження митниці. Оцинковуємо труни і в Київ на літак часом веземо самі. Там родичі хоронять, як хочуть, а наша мета - доставити новопреставленого туди, куди замовляють".
Михайло Паньків пригадує, як йому замовили ексгумацію українця з метою перепоховання в Римі. Жінка виїхала в Італію на заробітки, там одружилась з італійцем. Її син жив з дідусем і бабусею. Стався нещасний випадок і син загинув. Коли мати важко захворіла і зрозуміла, що на могилу сина приїхати не зможе, замовила, щоб його тіло перевезли й перезахоронили в Римі.
" Ми довго відмовляли, бо судячи з християнства, головне - молитись за душу, а тіло краще не чипати, але врешті виконали замовлення і це була робота з пригодами, - пригадує Михайло Паньків. - Консул Італії в Україні не знав, як правильно оформити документи на громадянина України, бо є форма на перевезення італійця, який помер у нас, а не навпаки.
Консул каже, ви його хоть на місяці ховайте, але це не наш громадянин і нияких документів я підписувати не буду, а коли ми відправили тіло у Рим літаком, його не видають, бо нема підпису консула, - розповідає підприємець.
- Довелось задіювати нашого консула в Римі Володимира Яценківського, він звернувся до Міністерства закордонних справ Італії і передавали документи факсами, але справу довели до кінця".
Уборка on-line (канал 1+1)